Klasa 1 e w sali edukacyjnej „Ognik” w PSP
środa, 11 maja 2016 08:22

Dnia 9 maja nasza klasa wybrała się do Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Do dyspozycji najmłodszych dzieci została oddana do użytku sala edukacyjna „Ognik”. Imituje ona mieszkanie składające się z pokoju, łazienki, kuchni i przedpokoju. Powstała ona w ramach rządowego projektu „Bezpieczny Dom”.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania budynku PSP i oglądania sprzętu gaśniczego i samochodów strażackich. Następnie w sali edukacyjnej „Ognik” oglądaliśmy prezentację multimedialną i omawialiśmy sytuacje, w których może pojawić się ogień oraz  jak zachować się w takich zagrożeniach. Uczyliśmy się między innymi jak gasić palący się olej w naczyniu znajdującym się na włączonej kuchence gazowej, czy pożar, który powstał od pozostawionego włączonego żelazka. Dowiedzieliśmy się również jakie zagrożenia czyhają na nas w mieszkaniu, gdzie znajduje się kominek, tlące się z powodu przeciążenia instalacje elektryczne. Poznaliśmy znaki ewakuacyjne,  które można spotkać w wielu obiektach, m. in. w szkole, jak zaalarmować Straż Pożarną w sytuacji pożaru oraz  jak się obsługuje podręczny sprzęt gaśniczy. Ćwiczyliśmy także prawidłową ewakuację z miejsca objętego dużym zadymieniem. Wszystkie pokazy były oczywiście dla nas bezpieczne. Każdy z nas otrzymał certyfikat „Dzielny Mały Strażak”.