Szkoła Podstawowa nr 20 w Nowym Sączu - Biblioteka - O nas

Biblioteka - O nas

Nasza biblioteka założona została razem z nowopowstałą szkołą - w 1992 roku.

Obecnie liczy ponad 8000 woluminów – są to głównie lektury, literatura beletrystyczna, książki popularnonaukowe, cieszące się coraz większym zainteresowaniem, dobrze zaopatrzony księgozbiór podręczny: słowniki, encyklopedie, albumy oraz zbiory multimedialne.

W 1996 r. biblioteka otrzymała pierwszy komputer i od tej pory zaczęłyśmy wprowadzać dane do bazy, a 2 lata później od 1998r. rozpoczęłyśmy wypożyczanie komputerowe.

To pierwsza w Nowym Sączu całkowicie skomputeryzowana szkolna biblioteka szkoły podstawowej – i druga w Nowym Sączu !

Z funduszy europejskich sfinansowana została pracownia Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej, wspierająca pogłębianie wiedzy i rozwijanie zainteresowań.

Biblioteka poza swoimi podstawowymi funkcjami jak gromadzenie, opracowywanie zbiorów
i obsługa czytelników, prowadzi, w celu rozpowszechniania czytelnictwa i rozwijania zainteresowań czytelniczych, promocji szkoły - różnorodną działalność pedagogiczną.

Organizujemy imprezy takie jak:

- PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

- DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA - coroczne imprezy dla nowosądeckich przedszkoli dzieci

- CZYTANIE BIBLIOTECZNE - w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”

KONKURSY SZKOLNE I MIĘDZYSZKOLNE między innymi:

• międzyszkolny konkurs o Orderze Uśmiechu
  • międzyszkolny konkurs o życiu i twórczości Astrid Lindgren
  • międzyszkolny konkurs recytatorski „Książka najlepszym przyjacielem”
  • międzyszkolny konkurs o życiu i twórczości Janusza Korczaka
  • szkolny konkurs „Mistrz pięknego czytania” dla uczniów klas I
  • Konkurs całoroczny na najstaranniej prowadzony zeszyt lektur
  • Coroczne konkursy recytatorskie z cyklu: "Jesień z..."

Ogłaszamy i organizujemy też konkursy plastyczne popularyzujące bibliotekę, książki i ich twórców.

Przygotowujemy także uczniów do organizowanych przez inne placówki konkursów, np. Literackiej hulajnogi, Międzyszkolnego konkursu czytelniczego klas 3

Utrzymujemy stały i systematyczny kontakt z Sądecką Biblioteką Publiczną dla Dzieci.

Nasi uczniowie biorą udział w spotkaniach z pisarzami / 20 spotkań/ m.in. Wandą Chotomską, Joanną Papuzińską, Romanem Gądkiem, Beatą Ostrowicką, Kazimierzem Szymeczko, Tomaszem Trojanowskim, Barbarą Gawryluk, Wiesławem Drabikiem, Grzegorzem Kasdepke, Agnieszką Frączek, Joanną Krzyżanek, Ewą Stadtmuller.

Wystawy :

• Poświęcona 100 rocznicy urodzin Jana Szancera – ilustratora książek
  • Poświęcona życiu i twórczości Hansa Christiana Andersena
  • Poświęcona Patronowi Szkoły Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu na 15 lecie Szkoły
  • Poświęcona historii Orderu Uśmiechu oraz twórcom, pisarzom - kawalerom odznaczenia
  • Roku Chopina
  • Roku Marii Skłodowskiej – Curie
  • Roku Janusza Korczaka
  • Roku Juliana Tuwima
  • "Nasze spotkania z pisarzami" - wystawa poświęcona spotkaniom z pisarzami dla dzieci, organizowanymi przez Oddział dla Dzieci SBP, w których uczestniczyli nasi uczniowie
  • Rok 2014 - Rokiem Czytelnika
  • Rok 2015 - Rokiem Jana Długosza
  • Rok 2016 - Książki Naszych Marzeń

Linki do podstron bibliotecznych:

Dary

Czytelnictwo

Lektury

Pracownicy biblioteki:

mgr Agnieszka Michalik

mgr Agnieszka Poręba

mgr MagdalenaPażucha

Godziny otwarcia :

Poniedziałek - 800 - 1400

Wtorek - 800 -1500

Środa - nieczynne

Czwartek - 800 -1400

Piątek - 800 - 1500

V edycji międzyszkolnego konkursu

"Książka Najlepszym Przyjacielem"

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ - lista

Przy bibliotece działa  także mini-kółko teatralne. Jego członkowie przygotowują w nim przedstawienia i scenki teatralne, które prezentowane są podczas imprez czytelniczych.

Galeria

Wszystkie te działania pozytywnie wpływają na stan czytelnictwa w naszej szkole. Od wielu lat średnia wypożyczeń wynosi ok. 14 książek na 1 ucznia . Biblioteka jest chętnie odwiedzana przez uczniów, a także rodziców a nawet dziadków.

Galeria