środa, 22 listopada 2017 10:10

W listopadzie uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci w poczet czytelników naszej biblioteki.
O zasadach korzystania z jej zbiorów, poszanowaniu książek i  zaletach czytania opowiadały im Wróżka–Bajka oraz książki-kukiełki.

Dzieci odgadywały też zagadki związane z książką i biblioteką, a także z bajkowymi postaciami. Opowiadały również o swoich ulubionych książkach.

Pierwszaki złożyły uroczyste przyrzeczenie przestrzegania regulaminu biblioteki i zostały pasowane na czytelników, otrzymały legitymacje biblioteczne oraz wypożyczyły pierwszą książką.

Tradycyjnie, jak co roku, do ich rodziców skierowany został list mówiący o wartościach płynących z czytania książek:

Szanowni Rodzice uczniów klas pierwszych!

Każdego roku o tej porze przychodzi czas, w którym pierwszoklasiści stają się czytelnikami szkolnej biblioteki. To właśnie dzisiaj uczniowie klas pierwszych poznali zasady korzystania ze zbiorów biblioteki i zostali uroczyście pasowani na jej czytelników. Sądzimy, że jest to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, jaką rolę w życiu każdego człowieka odgrywa książka. Książki ułatwiają życie, po przyjacielsku pomagają zorientować się w gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. Należy jednak pamiętać, że książka nie tylko uczy, ale też bawi, bo przecież, jak mówiła Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”.

Drodzy Rodzice, sądzimy, że podzielają Państwo zdanie, iż najważniejszą potrzebą każdego dziecka jest bezwarunkowa miłość najbliższych. Jednym ze sposobów jej okazywania jest wspólne czytanie książek i rozmowa z dzieckiem na ich temat. Jesteśmy wówczas blisko dziecka, patrzymy na nie ciepło, poświęcamy mu swój czas, uczymy języka, myślenia i wartości. Ponadto rozwijamy jego wyobraźnię, przekazujemy wiedzę, zaspokajamy wszystkie potrzeby emocjonalne, rozbudzamy wiarę w siebie i wyposażamy w narzędzia do osiągania sukcesów. Czytanie książek to najlepsze, co możemy dać swojemu dziecku. Czytanie uspokaja i wycisza, daje poczucie, że tu i teraz jesteśmy tylko z dzieckiem, cali dla niego. Badania wskazują, ze rodzice czytający dzieciom czują się bardziej kompetentni w swoich rolach, są bardziej zadowoleni z siebie w kontakcie z dziećmi. Nie wstydźmy się więc czytać dzieciom i z dziećmi.  Czytanie to pokarm dla umysłu i ducha.

Żywimy nadzieję, że będą Państwo zachęcać swoje pociechy do systematycznego, samodzielnego, codziennego czytania dla przyjemności, a nigdy z przymusu czy za karę.  Zależy nam, by dzieci nauczyły się biegle czytać i by były przygotowane do zdobywania informacji – również w Internecie – przyswajania wiedzy i radzenia sobie w życiu.

Zachęcamy i zapraszamy Państwa do odwiedzania szkolnej biblioteki i wspólnego z dzieckiem korzystania z jej zbiorów. Liczymy na Państwa współpracę, bowiem czytanie jest sposobem, by dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Mamy nadzieję, że mimo wielu rywali, jakich w dzisiejszych czasach ma książka, moda na czytanie będzie trwała nieustannie, bo biblioteka to dobre miejsce dla człowieka. Jednocześnie prosimy o szanowanie i terminowe ich oddawanie.

Nasza biblioteka jest przyjazna dzieciom, szeroko otwiera przed nimi swoje podwoje i serdecznie zaprasza do Królestwa Książek, a bezpłatnym biletem wstępu do niego staje się legitymacja czytelnika, którą uczniowie dziś otrzymali.

Bibliotekarze SP nr 20