Klasa 1a na wycieczce w miejscowości Łosie
czwartek, 11 czerwca 2015 09:42

Uczniowie klasy 1a 09 czerwca 2015 roku byli na wspaniałej wycieczce w gospodarstwie agroturystycznym  - Zagroda Edukacyjna „Skrawek Nieba”  w miejscowości Łosie.

„Skrawek Nieba” to gospodarstwo agroturystyczne położone w malowniczej, łemkowskiej wsi Łosie obok Jeziora Klimkówka i Magurskiego Parku Narodowego. Drewniana chata łemkowska znajdująca się na terenie 3 ha gospodarstwa rolnego oferuje komfortowy wypoczynek jak również realizuje programy edukacyjne dla dzieci współpracując z lokalnymi rzemieślnikami i twórcami ludowymi i nauczycielami.

Podczas zajęć w lesie na łące i na terenie gospodarstwa dzieci poznawały:

·       Beskid Niski (położenie, ukształtowanie terenu, najwyższe szczyty, szlaki turystyczne przechodzące przez Beskid Niski)

·        rodzaje lasów i sposoby ich rozpoznawania

·        klasyfikowanie roślin (budowa, funkcja jaką pełnią w lesie)

·        mieszkańcy lasów (nasłuchiwanie zwierząt i obserwacja ptaków lornetkami)

·       owoce lasów (zioła, szyszki, grzyby)

·        pierwsza pomoc i zagrożenia w lesie

·        podstawowe zasady postępowania i zachowywania się w lesie (jak bezpiecznie się poruszać, nie niszczyć roślin będących pod ochroną, co robić kiedy się zgubimy)

·       jak prawidłowo korzystać z kompasu i mapy

·       pieczenie chleba

Na zakończenie zajęć dzieci wzięły udział w grze terenowej ,,Poszukiwacze Skarbu" na terenie Zagrody Edukacyjnej (polegającej na odnajdywaniu według planów na mapie wcześniej ukrytych przez opiekuna skarbów).

Zajęcie zakończył poczęstunek (zupa pomidorowa, naleśnik z owocami, ciasto, kompot )

·        integracja zespołu klasowego.

Dzieci przywiozły ze sobą mnóstwo wiadomości, miłych wrażeń oraz Medale  Młodego Przyrodnika.