2a- brała udział w zajęciach prowadzonych przez Strażaków
czwartek, 23 czerwca 2016 08:18

Bezpieczny Dom - Ognik

„Bezpieczny Dom" jest projektem edukacyjnym skierowanym w szczególności do dzieci  i młodzieży szkolnej realizowanym wspólnie przez Państwową Straż Pożarną  i PZU.  Ma służyć efektywnemu edukowaniu w zakresie bezpieczeństwa i postępowania   w sytuacjach zagrożenia pożarowego.

Jego celem jest skuteczne i aktywne propagowanie bezpiecznych zachowań w sytuacji zagrożenia pożarem.

Program składa się z części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej kolejności omawiane są sytuacje, w których może pojawić się ogień oraz sposoby zachowania w takich okolicznościach. ( Dla przykładu w mieszkaniu jest

kuchenka z symulatorem płomieni. Strażacy będą uczyć, co może się stać przy niewłaściwym użytkowaniu urządzenia. W łazience zamontowano piecyk gazowy - strażacy tłumaczyli, kiedy staje się on groźny dla zdrowia, dlaczego należy dbać   o właściwą wentylację pomieszczeń oraz specjalistyczne czujki. Wszystkie pokazy były bezpieczne dla dzieci. Jednocześnie do dyspozycji uczniów jest Sala Edukacyjna OGNIK, powstała  w ramach programu rządowego projektu „Bezpieczna +" .

Uczestnicy szkolenia wchodząc do Sali mogą uzupełnić i wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę. Dzieci dowiedziały się jak w przypadku zagrożenia zaalarmować służby. Służyły temu ćwiczenia praktyczne. Zapoznali się z informacjami zawartymi w znakach ewakuacyjnych. Szkolenie obejmowało również elementy pierwszej pomocy przedmedycznej, obsługę podręcznego sprzętu gaśniczego oraz praktyczną naukę poruszania się w zadymionych pomieszczeniach.

Uczestnicy przećwiczyli także prawidłową ewakuację z miejsca objętego dużym zadymieniem.

Większemu zaangażowaniu uczniów podczas zajęć będą służyły zakładane przez nich strażackie stroje, które stanowią wyposażenie „Bezpiecznego Domu".

Na zakończenie szkolenia każdy uczestnik otrzymał certyfikat "Dzielny Mały Strażak" za wykazanie się znajomością zasad bezpieczeństwa i sprawnością fizyczną.