Rajd klas szóstych
czwartek, 15 września 2016 09:50
      13.09.2016 roku uczniowie klas szóstych uczestniczyli po raz siódmy w Szkolnym Rajdzie Turystycznym. Tym razem udaliśmy się do Lasku Falkowskiego. Celem rajdu było propagowanie turystyki pieszej, integracja klas szóstych, poznawanie przyrody.

Lasek Falkowski

Perłą w koronie wśród sądeckich terenów zieleni jest 60-hektarowy Lasek Falkowski.
W ramach prac remontowo-pielęgnacyjnych wytyczono tu ścieżki edukacyjno-przyrodnicze, odtworzono deszczochron. Dużym atutem Lasku jest to, iż graniczy z Sądeckim Parkiem Etnograficznym, który poza swoją funkcją kulturową jest też ogromnym, zagospodarowanym parkiem.

Leży we wschodniej części miasta, 56 ha, 465 m n.p.m., zalesiony z cechami klimatu pobliskich masywów górskich, 30 gatunków drzew.

Przyrodnicza ścieżka dydaktyczna o długości 1 km z 9 przystankami - miejsce do przeprowadzania lekcji przyrody i biologii w warunkach naturalnych, początek wędrówki wyznacza drzewo - pomnik przyrody - z charakterystyczną naroślą przypominającą głowę dzika, który stał się symbolem ścieżki.

Trasa Terenowo-dydaktycznej ścieżki Las Falkowski - właściwa ścieżka zaczyna się zaraz za kościołem a jej przebieg wyznaczają białe paski namalowane na drzewach. Ścieżka została zaprojektowana i wytyczona dla pieszego zwiedzania.
Na całej trasie w ciekawych przyrodniczo miejscach, postawiono tablice informacyjne, ławy, oraz charakterystyczne rzucające się w oczy słupy z numerem stanowiska. I tak np. na stanowisku nr. 6 eksponowany jest Torfowiec ostrolistny, a trochę dalej można podglądać w małym stawku płazy.
Cały teren jest bardzo urozmaicony, ciągle jakieś zjazdy, przechodzące po chwili w podjazdy. Na pewnym odcinku przejeżdżamy obok miejsca gdzie kiedyś znajdowała się skocznia, oraz tor saneczkowy, a w dole poprzez drzewa widać dolinę Łubinki, oraz drogę Nowy Sącz- Grybów. Od tego miejsca ścieżka przyrodnicza prowadzi razem z pieszym, zielonym szlakiem wytyczonym przez Polskie Towarzystwo Turystyczne.