wtorek, 15 listopada 2016 12:10

15 listopada uczniowie klasy 1 a i 1b  zostali  przyjęci w poczet czytelników szkolnej biblioteki.
O zasadach  korzystania z jej zbiorów, poszanowaniu  książek, zaletach czytania, opowiadała im Wróżka – Bajka. Dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie przestrzegania regulaminu biblioteki i zostały pasowane na czytelników i  otrzymały legitymacje biblioteczne.

Do rodziców  skierowany został przy tej okazji list mówiący o wartościach płynących z czytania książek:

„ Nie ma piękniejszego widoku,

niż widok czytającego dziecka.”

Gunter Grass

Szanowni Państwo,

Badania wykazują, że współczesne dzieci dorastają w ubogim językowo środowisku. Rodzice coraz mniej z nimi rozmawiają i mało im czytają. Kontakt z żywym słowem wyparła telewizja, komputery i inni medialni rywale. W efekcie dzieci coraz gorzej znają język, w szkole nie rozumieją prostych tekstów i poleceń. Coraz mniej także same czytają, ponieważ czytanie niezrozumiałych słów i zdań jest trudne i nudne, znacznie mniej atrakcyjne od telewizji.

Jest więc bardzo ważne, aby rodzice i opiekunowie dziecka mieli świadomość, iż wprowadzając książkę w życie dziecka, mogą bardzo wiele uczynić dla jego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego, dla przyszłej drogi życiowej, a także uzyskać dzięki książce istotną pomoc w wychowaniu bieżącym: wzmocnić więzy rodzinne, rozwiązywać stające przed dzieckiem konkretne problemy, rozpraszać jego lęki, rozładowywać napięcia, uspakajać, czy mobilizować jego siły psychiczne.

Dzisiejszy dzień jest też dodatkową okazją do podjęcia wyżej wymienionych działań. Państwa dziecko, zostało pasowane na czytelnika biblioteki szkolnej i od tej pory ma możliwość samodzielnego korzystania z jej zasobów.

We współczesnym świecie rola książki jest niepodważalna.

Dzięki książkom czytelnik poznaje otaczającą rzeczywistość, poszerza wiedzę o otaczającym świecie, uczy odróżniać dobro od zła, książka dostarcza bogactwa przeżyć wewnętrznych, kształtuje charaktery. Dlatego wspólnie powinniśmy zadbać o to, by kontakt dziecka
z książką rozpoczął się jak najwcześniej, starać się rozbudzać zainteresowania książką, sprawiać, by czytanie stawało się przyjemnością, nie koniecznością.

Czytanie to pokarm dla umysłu i ducha. Dziecko, które czyta staje się dorosłym, który myśli.

Liczymy na Państwa współpracę, bowiem czytanie jest sposobem, by dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Zachęcamy i zapraszamy Państwa do odwiedzania wraz z dziećmi szkolnej biblioteki, prosimy o zwracanie uwagi na poszanowanie książek i terminowe ich oddawanie.

Prosimy pamiętać, że moda na czytanie trwa nieustannie, a biblioteka to dobre miejsce dla człowieka! Nasza biblioteka jest przyjazna dzieciom, szeroko otwiera przed nimi swoje podwoje i serdecznie zaprasza do Królestwa Książek, a legitymacja czytelnika, którą dziś uczniowie otrzymali jest bezpłatnym biletem wstępu do krainy książek.

Z wyrazami szacunku bibliotekarze SP20:

Agnieszka Michalik
Lilianna Pisiewicz