Biblioteka - O nas

Nasza biblioteka założona została razem z nowopowstałą szkołą - w 1992 roku.

Obecnie liczy ponad 8000 woluminów – są to głównie lektury, literatura beletrystyczna, książki popularnonaukowe, cieszące się coraz większym zainteresowaniem, dobrze zaopatrzony księgozbiór podręczny: słowniki, encyklopedie, albumy oraz zbiory multimedialne.

W 1996 r. biblioteka otrzymała pierwszy komputer i od tej pory zaczęłyśmy wprowadzać dane do bazy, a 2 lata później, od 1998r. rozpoczęłyśmy wypożyczanie komputerowe. To pierwsza w Nowym Sączu całkowicie skomputeryzowana szkolna biblioteka szkoły podstawowej – i druga w Nowym Sączu!

Z funduszy europejskich sfinansowana została pracownia Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej, wspierająca pogłębianie wiedzy i rozwijanie zainteresowań.

Biblioteka poza swoimi podstawowymi funkcjami jak gromadzenie, opracowywanie zbiorów i obsługę czytelników, prowadzi, w celu rozpowszechniania czytelnictwa i rozwijania zainteresowań czytelniczych oraz promocji szkoły - różnorodną działalność pedagogiczną.

Organizujemy imprezy takie jak:

- PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

- DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA - coroczne imprezy dla nowosądeckich przedszkoli dzieci

- CZYTANIE BIBLIOTECZNE - w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”

KONKURSY SZKOLNE I MIĘDZYSZKOLNE między innymi:

• międzyszkolny konkurs o Orderze Uśmiechu
  • międzyszkolny konkurs o życiu i twórczości Astrid Lindgren
  • międzyszkolny konkurs recytatorski „Książka najlepszym przyjacielem”
  • międzyszkolny konkurs o życiu i twórczości Janusza Korczaka
  • szkolny konkurs „Mistrz pięknego czytania” dla uczniów klas I
  • konkurs całoroczny na najstaranniej prowadzony zeszyt lektur
  • coroczne konkursy recytatorskie z cyklu: "Jesień z..."
  • cykliczny konkurs fotograficzny "Książka inaczej"

Ogłaszamy i organizujemy też konkursy plastyczne popularyzujące bibliotekę, książki i ich twórców.

Przygotowujemy także uczniów do organizowanych przez inne placówki konkursów, np. Literackiej hulajnogi, Międzyszkolnego konkursu czytelniczego klas 3

Utrzymujemy stały i systematyczny kontakt z Sądecką Biblioteką Publiczną dla Dzieci.

Nasi uczniowie biorą udział w organizowanych przez nią spotkaniach z pisarzami /30 spotkań/ m.in. Wandą Chotomską, Joanną Papuzińską, Romanem Gądkiem, Beatą Ostrowicką, Kazimierzem Szymeczko, Tomaszem Trojanowskim, Barbarą Gawryluk, Wiesławem Drabikiem, Grzegorzem Kasdepke, Agnieszką Frączek, Joanną Krzyżanek, Ewą Stadtmuller, Jadwigą Marzec, Ewą Chotomską czy Marcinem Pałaszem.

Uczestniczą też we wszystkich  organizowanych przez bibliotekę warsztatach.

Wystawy :

• Poświęcona 100 rocznicy urodzin Jana Marcina Szancera – ilustratora książek
  • Poświęcona życiu i twórczości Hansa Christiana Andersena
  • Poświęcona Patronowi Szkoły Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu na 15 lecie Szkoły
  • Poświęcona historii Orderu Uśmiechu oraz twórcom, pisarzom - kawalerom odznaczenia
  • Roku Chopina
  • Roku Marii Skłodowskiej – Curie
  • Roku Janusza Korczaka
  • Roku Juliana Tuwima
  • "Nasze spotkania z pisarzami" - wystawa poświęcona spotkaniom z pisarzami dla dzieci, organizowanymi przez Oddział dla Dzieci SBP, w których uczestniczyli nasi uczniowie
  • Rok 2014 - Rokiem Czytelnika
  • Rok 2015 - Rokiem Jana Długosza
  • Rok 2016 - Książki Naszych Marzeń
  • Rok 2017 - Książka i jej zalety
  • Rok 2018 - Wystawka poświecona ilustracjiom książkowym Jana Marcina Szancera

Linki do podstron bibliotecznych:

Dary

Czytelnictwo

Lektury

Realizacja NPRC

Pracownicy biblioteki:

mgr Agnieszka Michalik

mgr Halina Klimek-Połomska

Godziny otwarcia :

Poniedziałek - 800 - 1500

Wtorek - 800 -1500

Środa - nieczynne

Czwartek - 800 -1500

Piątek - 800 - 1500

VII edycji międzyszkolnego konkursu

"Książka Najlepszym Przyjacielem"

LISTA KSIĄŻEK

ZAKUPIONYCH W RAMACH

NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

REGULAMIN WYPOŻYCZANIA PODRĘCZNIKÓW

Przy bibliotece działa  także mini-kółko teatralne. Jego członkowie przygotowują w nim przedstawienia i scenki teatralne, które prezentowane są podczas imprez czytelniczych.

Galeria

Wszystkie te działania pozytywnie wpływają na stan czytelnictwa w naszej szkole. Od wielu lat średnia wypożyczeń wynosi ok. 14 książek na 1 ucznia . Biblioteka jest chętnie odwiedzana przez uczniów, a także rodziców a nawet dziadków.

Galeria