„I gra muzyka”
poniedziałek, 08 grudnia 2014 10:06

Materiał nauczania zawarty w prezentowanym programie oraz w podręcznikach serii „I gra muzyka”  jest zgodny z podstawą programową.W jednoczęściowej serii „I gra muzyka” treści przewidziane do realizacji zostały podzielone na rozdziały i jednostki tematyczne obejmujące poszczególne zagadnienia z różnych zakresów wiedzy i kompetencji muzycznych. Główną zasadą konstrukcji poszczególnych tematów jest położenie nacisku na działania praktyczne mające na celu zainteresowanie uczniów muzyką, wzbudzenie w nich chęci do muzykowania i zdobywania wiadomości teoretycznych, a także zachęcenie ich do aktywnej i świadomej percepcji dzieł muzycznych.

Dlatego też każda z wyodrębnionych jednostek tematycznych zawiera:

piosenkę o treści związanej z omawianą problematyką;utwory instrumentalne do zagrania na flecie, keyboardzie, dzwonkach lub innych instrumentach perkusyjnych – nawiązujące do tematu lekcji; repertuar utworów przeznaczonych do aktywnego i świadomego słuchania;różnorodne ćwiczenia utrwalające poszczególne partie materiału.W trosce o indywidualizację pracy z uczniami w każdej jednostce tematycznej zamieszczono podsumowanie w formie modułu „To już wiemy!”. Ponadto wiele tematów zawiera infografiki, pomocne zarówno przy wprowadzaniu nowych wiadomości, jak i podczas podsumowywania oraz powtarzania przerobionego materiału.Uzupełnieniem i rozszerzeniem niektórych jednostek tematycznych są „Pocztówki muzyczne”, zawierające materiał wykraczający poza wymagania określone w podstawie programowej. Mają one inspirować uczniów do dalszych poszukiwań oraz motywować ich do pogłębiania zdobytej wiedzy.